Tesla 35 Bin Dolar Değerindeki Model 3'ü Açıkladı. | Güncel Teknoloji Haberleri - Bilim ve Teknoloji

Tesla 35 Bin Dolar Değerindeki Model 3’ü Açıkladı.

Tesla, 2016 yılında piyasada olması beklenen ve uygun fiyatlı olarak nitelendirdiği Model 3 ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Elektrikli otomobil piyasasının lider firması, 35 bin dolar değerinde olacağı açıklanan Tesla Model 3’ü Nisan 2019 tarihinde teslim edileceğini açıkladı. 

Bir süredir büyük sıkıntılarla boğuşan ve 2016 yılında teslim edilmesi beklenmesine rağmen yaşananlar nedeniyle hem teslim edilemeyen hem de hakkında bilgi verilmeyen Tesla Model 3, firmanın büyük sorunlar yaşamasına neden oldu. Uzmanlara göre araç fiyatının bu denli ucuz olması, şirket içinde büyük sorunlar yarattı. Öyle ki aracın maliyetinin aradan geçen zamanda 38 bin dolara çıktığı da söylentiler arasında. Ancak peşin ödenen ücretler ve ödemesini yapıp aracını bekleyen kişiler için değişen bir şey olmayacak.  

Tesla’nın Kötü Gidişi Sürüyor 

Teslimat tarihlerinde yaşanan aksaklıklar, üretim maliyetlerinin artması gibi sorunlar nedeniyle Tesla, geçtiğimiz dönemde fiziki mağazalarının büyük bir bölümünü kapatarak çevrimiçi satış modeline geçmişti. İlk tasarruf tedbirleri bu şekildeyken, ödemesi alınan ancak teslim edilemeyen araçlar ve yaşanan söylentiler şirketin borsa değerinde de olumsuz etki yaratmıştı. 

Yaşananların ardından şirket yetkilileri 3 yıldır beklenen Model 3 için teslim tarihini Nisan 2019 olarak açıkladı. Yani Model 3 ödemesi yapan ve aracın teslimini bekleyen kişiler, araçlarına önümüzdeki ay içerisinde kavuşabilir. 

35 Bin Dolarlık Paket En Düşük Versiyon 

Emsallerine göre oldukça düşük bir fiyata satılan modelin, segmentinin en düşük özelliklerine sahip araç olduğu da söylentiler arasında. Kısaca bahsedecek olursak, sade bir iç mekan, manuel ayarlı koltuklar, deri olmayan koltuklar, tek seferde 354 kilometre yol sürüş mesafesi gibi özellikleri olduğu söyleniyor. Aracın tam versiyonunun maliyetinin 50 bin doları geçmesi bekleniyor. 

Tesla Model 3, 100 km/s 5,9 saniyelik bir sürede çıktığı belirtiliyor. Ayrıca 209 km/s azami hızı bulunuyor. Aracın tam versiyonu ise 100 kilometreye 5,6 saniyede çıkarken, azami hızı ise 225 kilometre oluyor. 

Teslimat 2 ile 4 Hafta Sürecek 

Aracın teslimat süresinin iki ile dört hafta arasında süreceği şirketin web sitesinde açıklandı. Yani teslimatlar Nisan ayı sonuna kadar sürecek. 

Ayrıca Elon Musk tarafından yapılan açıklamada şirketin yeni aracı Model Y Crossover’ın 2020 yılında üretime başlayacağı belirtildi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir