Nvidia, 3D Sanallaştırma ile İlgili Önemli Bir Atılım Açıkladı. | Güncel Teknoloji Haberleri - Bilim ve Teknoloji

Nvidia, 3D Sanallaştırma ile İlgili Önemli Bir Atılım Açıkladı.

Geçtiğimiz Pazartesi günü Nvidia, bir etkinlikte 3D sanallaştırma araştırması ile ilgili gelecekte sanal dünyanın çehresini değiştirebilecek bir projesini açıkladı.

Nvidia Başkan Yardımcısı Bryan Catanzaro‘nun liderliğindeki bir ekip, gerçek videolar üzerinde eğitilmiş yani öğretilmiş bir model kullanarak yapay 3D ortamları üzerinde gerçek zamanlı bir sinir ağı kullanmanın yolunu keşfettiğini açıkladı.

Sanal Dünya Nesneleri Tek Tek Modelleniyor.

Sanal dünyada yer alan her bir nesne ayrı ayrı modelleniyor. Nvidia’nın yeni teknolojisiyle videolar içerisine öğrenilen nesnelerle doldurulma imkanı ortaya çıktı. Bu yeni teknoloji oyun, otomotiv, mimarlık, robotik ve sanal gerçeklik için hızlı ve etkili sanal dünya yaratma imkanı sunuyor.

Yeni Teknoloji Ne Anlama Geliyor?

Bu yeni teknoloji gerçek dünyada yer alan konumlara dayalı olarak etkileşimli sahneler oluşturabiliyor. Ya da farklı bir deyimle, en sevdiğiniz sanatçıyı istediğiniz bir mekanda dans ettirebiliyor. Catanzaro yaptığı açıklamada, “25 yıldır etkileşimli grafikler üzerinde çalışmalar ilk kez sinir ağı ile gerçekleştiriliyor.” dedi.

Örnek Görüntü

Nvidia ekibi, gerçekleşen konferansta oluşturdukları örnek bir görüntüyü paylaştılar.

Nvidia 3D sanallaştırma teknolojisi

Yukarıdaki görüntüde bir sinir ağı tarafından oluşturulan sanal gerçeklikte orijinal görüntüyü tekrardan yaratmak üzere eğitilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir