Laboratuvar Ortamında Kullanılan Teraziler | Güncel Teknoloji Haberleri - Bilim ve Teknoloji

Laboratuvar Ortamında Kullanılan Teraziler

Endüstriyel tartım sistemlerinin alt kategorilerinden biri olan laboratuvar terazi sistemleri hassas ölçümler için gereklidir. Yine ana başlık altında 3 farklı terazi ya da tartım sistemi olarak ayrılabilen laboratuvar terazisi ülkemizde uluslararası standartlarda üretilebilmektedir.

Laboratuvar terazileri mikro terazi, analitik terazi ve hassas terazi olarak 3 farklı başlıkta incelenebilir.

1. Mikro Terazi

http://www.ecslabonline.com/images/mettler-toledo-mikro-terazi-1.jpg

Tartımın olağanüstü hassaslık gerektirdiği alanlarda kullanılması gereken mikro teraziler, özellikle yüksek hız gerektiren zamanlarda kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Bu tarz tartımlar güvenilirlik ve hassas ölçüm için gerekli olan mikro teraziler iki ana bileşenden oluşmaktadır. Mikro terazi, birbirinden ayrı gösterge ve hassas mekanik ölçüm sistemi olarak iki ayrı ana bileşenden meydana gelmektedir. Bu sistemin ayrı olmasının sebebi mekanik bileşenlerin elektronik sistem üzerindeki ısınma etkisini en aza indirgemektir. Mikro terazilerin tüm segmentleri çelik ve cam bileşenlerden yapılmıştır. Bunun sebebi ise tartım sırasında ortaya çıkabilecek elektrostatik etkiyi yok etmektir.

2. Analitik Terazi

http://www.ecslabonline.com/images/mettler-toledo-ml-analitik-terazi-3.jpg

Analitik teraziler en yüksek ölçüm hassasiyetini sağlamaktadır. Yanılma payını en aza indirgemek için analitik terazi kullanılır. Kullanılan bileşenler gereği önemli altyapılardan oluşmaktadır. Çift çekirdeğe sahip işlemciler ile daha hızlı ve daha kısa sürede yüksek performans üstünlüğü sağlamaktadır. Yine mikro teraziler gibi analitik terazi de elektrostatik etkiyi yok edecek şekilde tasarlanmıştır. Üretim yılı ve kullanım alanına göre 500 gr ölçüm kapasitesine kadar çıkabilmektedir. Yine ayrıca modele göre değişmekte olup parola koyma, dokunmatik büyük ekranlar, minimum ağırlık, kolay temizleme gibi stratejik özelliklere sahip olabilirler.

3. Hassas Terazi

https://www.laboratuvarterazisi.com/image/cache/data/hassas_terazi/0.1/thb%C2%A0logo-800x800.jpg

Adından da anlaşılacağı gibi olağanüstü hassaslık taşıyan bu tür hassas terazi marka ve modele göre değişmekte olup standart olarak 0,0001 gr oranında hassasiyet sağlamaktadır. Yine marka ve modele göre değişkenlik gösterip 64 kilogram ağırlığa kadar seçenekleri mevcuttur.

Genel anlamda gelişen teknoloji ile birlikte dokunmatik ekrana geçilmiş olup bu tür tartılar yine laboratuvar ortamlarında tercih edilmektedir.

Son dönemde üretilen ve https://www.baykon.com/ adresinde inceleyebileceğiniz tartım ürünlerinde printer ve bilgisayara bağlama seçenekleri de mevcuttur. Yazıcıya bağlayabilmek için ise Plc desteği sağlaması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir