Kaçak Akım Rölesi Fiyatı ve Kullanımı | Güncel Teknoloji Haberleri - Bilim ve Teknoloji

Kaçak Akım Rölesi Fiyatı ve Kullanımı

Her ne kadar güvenli olması için elektrik hatları izole edilse de maalesef her yıl yüzlerce insan elektrik kaçağı yüzünden hayatını kaybediyor. Hatta öyle ki yaşanan her 4 elektrik kazasının biri elektrik kaçağı nedeniyle meydana geliyor. Bu nedenle tedbirleri sıklaştırmak çok önemli.

Kaçak akım rölesi, elektrik kaçağının yalıtım hatasından meydana gelmesini engelliyor. Ayrıca bu parçaya oldukça uygun fiyatlara sahip olabilirsiniz. Fazticaret.com adresinden uygun fiyatlı ve kaliteli kaçak akım rölesi satın alabilirsiniz. Yine diğer ürünlerde olduğu gibi burada da ucuza kaçmak yerine kaliteli olanı almanız sizin maddi ve manevi açıdan yararınıza olacaktır.

https://img-schneider.mncdn.com/Assets/Branch/Thumbs/21657.png

Kaçak Akım Rölesi Kullanımı

Kaçak akım rölesinin asıl amacı, yalıtım hatasından kaynaklanan sorunları algılamak ve algıladığı bu hata nedeniyle kaçak akım değerlerinde bir artış olması durumunda devreyi kapatmaktır. Çalışma mantığı kısaca “Devreye giren ile devreden çıkan akım birbirine eşit ise bir sorun yoktur. Fakat iki derece arasında bir fark olursa bu fark kaçak akım rölesi tarafından algılanır ve mekanizma devreye girerek devre üzerindeki enerji kısa sürede kesilir. Bu sayede bir sorun yaşanmaz.” şeklindedir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kaçak akım rölesi, elektrik bulunan her yerde kullanılmalıdır. Bu araçlar 30mA hayat koruma ve 300mA yangın koruma özelliği ile istenmeyen durumlara karşı koruma sağlamaktadır. Kaçak akım tehlikeli noktalara ulaştığı vakit insan hayatını tehlikeye atabilmektedir. Hatta yalıtım hatası nedeniyle meydana gelen kaçak akım üst değerlere ulaştığı zaman da yangın tehlikesi oluşturmaktadır. Bu nedenle önce kaliteli yalıtım yapılmalı, daha sonra da gerekli ekipmanlar ile önlemler alınmalıdır. Bunun için de ilk ekipman kaçak akım rölesi olmalıdır.

Kaçak akım rölesini, topraklama hattı ve otomatik sigorta ile birlikte kullanmanız daha uygun olacaktır. Daha doğrusu röle, topraklama ve sigorta yanında bir tamamlayıcı olarak görev görmektedir. Bu üçlüyü bir arada kullanmanız durumunda genel anlamda sorun yaşamazsınız. Bu nedenle ihmal etmeden elektrik hattınıza kaçak akım rölesi eklemeniz ve yalıtımı da iyileştirerek tedbir almanız en doğrusu olacaktır.

Sizlerde kaliteli ürünler için Faz Ticaret sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir