Firefox 65 ile Yeni Gizlilik Özellikleri | Güncel Teknoloji Haberleri - Bilim ve Teknoloji

Firefox 65 ile Yeni Gizlilik Özellikleri

Mozilla, yeni güncellemelerinde ekstra özellikler getirmeye devam ediyor. Son gelen Firefox 65 sürümü ile birlikte gizlilik korumak adına yeni özellikler de gelmiş oldu.

Firefox web tarayıcısının 65. sürümü ile birlikte takip yazılımları, çerezler gibi içeriklerin kontrollerine ilişkin yeni özellikler gelmiş oldu. Bu gelen güncelleme ile birlikte gizlilik sekmesinde ince ayar yapmak için ekstra üç seçenek ve özellike ortaya çıktı.

Yeni Gizlilik Özellikleri

Firefox Yeni Güncelleme Gizlilik Özellikleri

Gelen güncelleme ve gizlilik özellikleri ile birlikte reklam verenler ve yayıncılar arasındaki sorunların tarayıcı yazılımcıları tarafındaki çözümlerine ve savaşına da göz atmış oluyoruz. Özellikle son dönemde yaşanan Facebook’un Cambridge skandalındaki kişisel verilerin çalınması gibi sorunlar nedeniyle yeni önlemler ortaya çıkıyor.

Firefox 65’teki Yeni Özellikler

  • Yeni AV1 video sıkıştırma teknolojisi için destek Mozilla, Google, Amazon, Microsoft, Cisco ve diğerleri ile birlikte geliştirilmesinde önemli öncülerden biri oldu. AV1 telif hakkı içermez.
  • Son dönemde resim optimizasyonu konusunda Google’ın WebP resim biçiminin önemli faydaları ortaya çıktı. Ancak buna rağmen bazı platformlar etkin olarak desteklemiyor. Firefox ise bu zamana kadar desteklemese de artık destek vereceğini açıkladı.
  • Apple’ın Handoff teknolojisi desteği ile bir Mac’ten bir iPhone veya iPad’e geçtiğinizde, göz attığınız web sitelerini bir araya getirebilirsiniz. Mozilla yeni güncelleme ile Handoff’un iOS’ta hem Firefox hem de Safari ile çalışmaya başladığın açıkladı.
  • Google Chrome’a benzeyen yeni bir Firefox görev yöneticisi, bu güncelleme ile ortaya çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir