Facebook Milyar Dolarlık Ceza ile Karşı Karşıya! | Güncel Teknoloji Haberleri - Bilim ve Teknoloji

Facebook Milyar Dolarlık Ceza ile Karşı Karşıya!

Sosyal medya devi Facebook’un, geçtiğimiz Cuma günü Avrupa komisyonu tarafından yapılan bir açıklamada milyar dolarlık ceza ile karşı karşıya gelebilir.

Kullanıcı verilerini ve gizliliğini sağlayamadığı için suçlamalarla karşı karşıya kalan Facebook, çok büyük ceza ödemek zorunda kalabilir.

Komisyonun Tavrı Net!

Facebook’un Avrupa yasalarına uygunluğunu denetleyen İrlanda Veri Koruma Komisyonu, kullanıcıları etkileyen veri ihlali raporunu aldıktan sonra Facebook’a karşı bir yasal soruşturma başlattı. Rapora göre şirket, 6.8 milyon kullanıcının fotoğrafını izinsiz olarak aktardı. Olayın başlangıç noktası ise Eylül ayında hackerların milyonlarca Facebook kullanıcısının verilerine eriştiği güvenlik ihlali oldu. Geride bıraktığımız Mayıs ayında yürürlüğe giren ve bir Avrupa yönetmeliği olan Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) sonucunda soruşturma giderek derinleşmiş durumda.

Hızlı Davranmak Şart!

Yeni yönetmelik uyarınca Facebook Avrupa merkezi Dublin’de olduğu için, İrlanda veri regülatörünü bir ihlali keşfettikten sonra 72 saat içinde bilgilendirmek gerekiyor.

Ceza 1.6 Milyar Doları Geçebilir!

Facebook’un, 2017 yılında yaklaşık 40 milyar dolar gelir elde etmesi ve 2018 yılında da gelirinin aynı kalması durumunda 1,6 milyar dolara kadar para cezası alabileceği anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir