Çin Türkiye İpekyolu Projesi ile Lojistik Seviye Atlıyor! | Güncel Teknoloji Haberleri - Bilim ve Teknoloji

Çin Türkiye İpekyolu Projesi ile Lojistik Seviye Atlıyor!

Lojistik sektörü için çok önemli bir adım olan Çin Türkiye İpekyolu Projesi, son yıllarda sektörde yapılan en önemli hamlelerden birisi. Çünkü Asya ile Avrupa’yı bağlayan bu nokta, bu hat üzerindeki ticareti artırmak ve süreci hızlandırmak için çok büyük bir adım.

Bildiğiniz gibi dünyada ticaretin en yoğun olduğu bölgelerde birisi Asya. Çünkü bu bölge hem teknolojinin merkezi hme de ticaretin merkezi konumunda. Bu nedenle birçok global marka üretimlerini burada yapıyor. Peki hem ulaşım maliyetini düşüren hem de ulaşım süresini hızlandıran bir lojistik yolu olsaydı?

İpekyolu Projesi Nedir?

Çin İpek Yolu Projesi

Çin lideri Şi Jinping tarafından 2013 yılında bir sunum ile gündeme getirilen ve “Bir Kuşak, Bir Yol” sloganını taşıyan İpekyolu Projesi, Çin’in hem denizden hem de karadan Batı’ya ekonomik olarak atılımını ele alıyor.

Bu proje ile tarihi İpekyolu üzerinde yer alan bütün ülkeleri proje kapsamında yer almasını isteyen Çin, bu doğrultuda da Asya, Afrika ve Avrupa’yı kapsayan bölgede çok önemli yatırımlar hedefliyor. Üstelik proje kapsamında da 300 milyar dolardan fazla bir yatırım anlaşması yapıldığı açıklandı. Ayrıca proje kapsamında da 125 milyar dolar civarında yıllık yatırım alınması bekleniyor. Ayrıca sadece bu proje kapsamında İpekyolu Ekonomik Kuşağı Fonu 2014 yılında 100 milyar dolarlık bir yatırımla Asya Altyapı Yatırım Bankası kurdu ve bu kurumun kurucu üyeleri arasında Türkiye’de yer alıyor.

Çin Türkiye İpekyolu Projesi Detayları

Bu projenin en önemli kısmı Londra Pekin arasında yer alan kesintisiz demiryolu hattı. Projenin diğer bölümlerinden biri olan Edirne – Kars arası yüksek hızlı tren projesi. Bu proje yaklaşık 30 milyar dolarlık bir yatırım almayı da başarmış durumda. Bu proje Türkiye Çin ulaşımı için önemli olsa da aynı zamanda da Londra Pekin arası hattın önemli bir bağlantı noktası konumunda.

Diğer taraftan Türkiye’de yer alan ve Asya üzerinde lojistik faaliyetlerini sürdüren firmalar, bu proje ile birlikte faaliyet alanları genişletmekle birlikte lojistik süresini de hızlandırmış durumdalar.

Son yılların en önemli projelerinden biri olan Çin Türkiye ipekyolu hattında Borusan Lojistik fiziki varlıklarını da kullanarak önemli gelişmeler göstermiştir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir