CERN Deneyi Yeniden Yapılıyor! | Güncel Teknoloji Haberleri - Bilim ve Teknoloji

CERN Deneyi Yeniden Yapılıyor!

Evreni anlamanın henüz mümkün olmadığını elbette biliyoruz. Anlayamadığımız kurallar, yapılar, oluşumlar ya da aklınıza gelebilecek olan birçok şey. Özellikle fizikçiler başta olmak üzere bilim adamları uzun yıllardır evren nasıl oluştu sorusuna cevap arıyor.

2013 yılında başlayan ve Büyük Hadron Çarpışması olarak adlandırılan ya da bildiğimiz adıyla CERN Deneyi olan, evrenin nasıl oluştuğuna dair çalışmaların yapıldığı, anlaşılmaya çalışıldığı deneyin başarısız olmasının ardından uzmanlar hatalarından ders çıkarmaya çalışıyor.

Yeniden CERN Deneyi!

Yeniden hayata geçirilmeye çalışılan CERN Deneyi, bir öncekiden çok daha farklı olacak. Öyle ki asıl plan bir önceki denemede yer alan parçacık hızlandırıcının yaklaşık 4 katı büyüklüğünde bir planlama yapıyorlar.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) olarak adlandırılan 27 kilometre uzunluğunda bir halka ile deneyi İsviçre’deki CERN’de yeniden gerçekleştirmek istiyorlar.

Birçok şeyi anlamak imkansız durumdayken, keşfi neredeyse imkansız olan Higgs Bozonu’nu Büyük Hadron Çarpıştırıcı ile keşfetmeleri umutları korusa da akıllara da cevaplanması zor olan soruları getiriyor.

Bu Sefer Başarılı Olur mu?

Bir önceki deneyde yaşanan başarısızlıkların ardından, ele hiçbir şeyin geçmediğini boşa söylememiş oluruz. Uzmanların da ortak görüşü çalışmanın yetersiz kaldığı yönünde. Mesela karanlık madde, yerçekimsel bir çekme kuvvetini hesaba katmıyor.

Ancak uzmanlar, eskisinden daha büyük ve daha güçlü bir makinenin 10 kat büyük bir Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın bu sefer işe yarayabileceğini ön görüyorlar.

Proje Kabul Görecek mi?

Yine bilim adamlarına göre projenin kabul görmesi durumunda makinenin tasarımı, testleri ve inşası gibi durumların en az 20 yıl alacağı ve minimum 24 milyar euro gibi bir maliyeti olacağı düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir